Produktové vlastné dimenzie a metriky sú dostupné už aj v BigQuery

Google len nedávno predstavil možnosť registrovania vlastných dimenzií a metrík pre produkty. Netrvalo dlho a tieto dáta sú dostupné už aj v BigQuery konektore. Konkrétne ide o tieto údaje:

 • Názov vlastnej dimenzie/metriky pre produkty (items.item_params.key)
 • Hodnota vlastnej dimenzie/metriky (items.item_params.value)
  • Hodnota parametra typu STRING (items.item_params.value.string_value)
  • Hodnota parametra typu INTEGER (items.item_params.value.int_value)
  • Hodnota parametra typu DOUBLE (items.item_params.value.double_value)
  • Hodnota parametra typu FLOAT (items.item_params.value.float_value)

Všetky spomenuté hodnoty môžete používať aj pre measurement protocol, podpora je zabezpečená aj tu.

Viac na: Google Support

Ukončenie podpory štyroch atribučných modelov v Google Analytics aj v Google Ads

Ako Google avizoval už začiatkom roka, v polovici októbra vyradil zo svojich služieb Google Analytics a Google Ads až štyri atribučné modely. Konkrétne ide o:

 • First click
 • Linear
 • Time decay
 • Position-based

Tieto atribučné modely sú už podľa Googlu zastaralé a prekonané. Ak niektorý z týchto atribučných modelov používate, bude automaticky nahradený data-driven atribučným modelom, ktorý poskytuje oveľa väčšiu flexibilitu oproti starším atribučným modelom. Data-driven atribučný model využíva pokročilú umelú inteligenciu na pochopenie vplyvu každého bodu kontaktu na konverziu. Práve preto Google používa data-driven atribučný model ako predvolený model pripisovania konverzií v službe Google Analytics 4 aj v Google Ads.

Viac na: Search Engine Land

O troch novinkách v Looker Studiu

V októbri nezaháľali ani vývojári v Looker Studiu. Prinášame vám tri novinky, ktoré by vás mohli zaujímať:

 1. Vylepšenie funkcie Drill Down – funkcia Drill Down slúži na hlbšiu analýzu dát, prípadne na zmenu pohľadu na dáta cez inú dimenziu bez nutnosti vytvorenia druhej tabuľky. Problém tejto funkcie bolo, že jej používanie bolo málo intuitívne – prepnutie dimenzií prebiehalo cez šípky, pričom to, akú dimenziu sme si zvolili, sme uvideli až podľa dát v tabuľke. Odteraz máte pri použití Drill Down k dispozícii rozbaľovacie menu, s ktorým sa oveľa lepšie pracuje. Zároveň si môžete nastaviť prepojenia na externé URL adresy, aby ste používateľom poskytli rýchlu navigáciu k ďalšiemu kontextu o údajoch, ktoré sú uvedené v tabuľkových grafoch.
 2. Automatické obnovenie prehľadu – ďalšou novinkou je možnosť automatickej obnovy dashboardu s preddefinovaným intervalom, ktorý môže byť od 5 minút do 24 hodín. Interval si nastavíte v sekcii Zdroje pod voľbou „Manage auto refresh settings“.
 3. Ovládač pre voľbu dimenzií – medzi ovládačmi odteraz nájdete novú možnosť pre voľbu dimenzií. Pomocou tohto ovládača viete, podobne ako cez Drill Down, zmeniť dimenziu v tabuľke bez nutnosti editácie dashboardu.

Viac na: Google Support

Nové metriky v YouTube Analytics

O YouTube Analytics nepíšeme na našom blogu často. Teraz však spravíme výnimku. Autori majú odteraz v YouTube Analytics k dispozícii novú kartu Deep Dive Analytics, kde si môžu porovnať výkonnosť svojho kanála vzhľadom na rôzne segmenty užívateľov, napr. noví vs. vracajúci sa. Medzi ďalšie novinky patria prehľady pre analýzu prijímov z členstiev a zaujímavý pohľad vám poskytne aj report, ktorý uvádza dôvody, pre ktoré sa užívatelia rozhodli odhlásiť sa z odberu vášho kanála. Tieto údaje sú získavané z krátkeho prieskumu, ktorý sa užívateľovi zobrazí po kliknutí na zrušenie odberu kanála. Všetky tieto zmeny, spolu s redizajnom YouTube Analytics, majú za cieľ jediné – pomôcť autorom s ich data-driven rozhodnutiami.

Viac na: Search Engine Land

Už ste si nainštalovali Google Analytics App?

Možno ste si aj vy v Insights vo vašom Google Analytics všimli výzvu na nainštalovanie novej aplikácie Google Analytics. Ak chcete mať k svojim dátam prístup kedykoľvek a kdekoľvek, nainštalujte si novú appku Google Analytics. Nájdete ju na Apple App Store (pre iOS) aj na Google Play Store (pre Android).

Viac na: Google Support