Čo je Google Data Studio

Google Data Studio je reportovací a vizualizačný nástroj, ktorý vám pomôže automatizovať dáta. Funguje na princípe drag & drop, to znamená, že si viete reporty veľmi jednoducho vyskladať podľa vašich potrieb. Prehľady môžete zdieľať, čo uľahčuje kooperáciu. Zároveň ponúka široké možnosti pripojenia zdrojov (Google Analytics, Google Ads, Facebook Business Manager…), kombinovania dát a vytvorenia vlastných dimenzií  a metrík. Navyše, Google Data Studio je zadarmo 🙂 .

 


Google Data Studio pre začiatočníkov

Pre prihlásenie sa do Data Studia potrebujete mať vytvorený Gmail účet. Môžete použiť rovnaký účet ako používate pre Google Analytics, Google Search Console alebo Google Ads. Pokiaľ ešte nemáte Gmail účet založený, na tomto linku nájdete viac informácií, ako postupovať.

Pre vytvorenie prvého Google Data studia stačí krok za krokom nasledovať nášho sprievodcu Data Sudiom pre začiatočníkov.


Niektoré časti tohto procesu máte popísané aj vo videách:

 


Prvý report

Váš prvý report v Data Studiu môžete vytvoriť úplne od začiatku. Ak si však len chcete vyskúšať, ako sa tento nástroj „správa“, využite možnosť urobiť si kópiu z už existujúcej šablóny.

 


Čo všetko tento nástroj dokáže a ako ho využívať

Google Data Studio už dávno nie je len vizualizčnou pomôckou. Vďaka tomu, že do neho viete spájať dáta z rôznych zdrojov a vytvárať vlastné metriky, dokážete vytvoriť report, ktorý sa pre vás stane nástrojom. Nástrojom na šetrenie času, ale aj na analýzu dát, ktorá len v Google Analytics nie je možná.

V DASE sme vytvorili reporty, ktoré slúžia ako nástroje na lepšie porozumenie dátam a vášmu biznisu. Ich použitie je jednoduché a zadarmo.

 

Google Data Studio môžete použiť aj na „zábavu“ resp. vizualizáciu svojich voľnočasových aktivít, ako to urobil náš kolega Marek v jeho článku. 

Aplikácia Strava v rukách analytika. Pozrite sa, čo sa stane

Pravidelný čitateľ nášho blogu môže veľmi ľahko nadobudnuť pocit, že pre nás, DASEákov, je najväčším vzrušením nejaká nová...

 

Dokáže vám ukázať aj to, ako sa správa vaša konkurencia v Google Ads.

 

Viete ako sa správa vaša konkurencia v Google Ads?

Monitorovanie konkurencie je užitočný spôsob, ako získať prehľad o vývoji na trhu. K dispozícií máte viacero nástrojov, ktoré...

 


Pokročilá práca s nástrojom

Ak sa vám Data Studio páči, chcete s ním pracovať pravidelne a učiť sa v ňom stále nové a nové veci, sledujte náš blog a YouTube kanál, kde pravidelne prinášame nové články a videá.

Nepremeškajte hlavne naše „Hacks of the day“, kde nájdete v krátkych, niekoľko sekundových videách rýchle tipy a triky ako na Data Studio. Takto vyzerá jeden z našich tipov.

V kategórii Data Studio na našom blogu nájdete aj tieto články:

Google Data Studio: Práca s tabuľkami

V prvej časti nášho blogového seriálu ste sa dozvedeli, ako Google Data Studio prepojíte s ostatnými službami spoločnosti...

Google Data Studio: Prehľady (Scorecards)

V úvodných dvoch častiach seriálu o Google Data Studiu ste sa dozvedeli, ako prepojiť Data Studio s ostatnými...


Zoznam zdrojov a odkazov

Články:

Videá:

Reporty:


Neznáme pojmy?

Ak sa stretnete s pojmom či metrikou, ktorej nerozumiete, nezúfajte. Máme pre vás Analytický slovník, v ktorom nájdete vyše 80 výrazov.

Nenašli ste nejaký pojem? Dajte nám vedieť na cibula@dase.sk a my ho určite doplníme! 😉